Full Staff List


TEACHING STAFF

 

 

 

 

 

 

 

Name

 

 

Subject

Responsibilities

 

Monika

Balfour

P

MFL

 

 

Jay

Barber

 

English

Vice Associate Headteacher Curriculum & Timetable

 

Stephen

Barrett

P

Business & Vocational

 

 

Sarah

Bartlett

 

Art

 

 

Janet

Bates

P

Art

 

 

Jayne

Bevan

 

MFL

TLLT MFL

Coaching & TEEP Training

 

Ahmed

Bharoochi

S

Mathematics

 

 

Catherine

Bradley

 

SOLACE

 

 

Daniel

Brissett

 

PE

 

 

Kelly

Brown

 

PE

 

 

Simon

Burley

 

Mathematics

 

 

Claire

Bullas

 

SOLACE

TLLT SOLACE; Year 8

 

Michael

Corkery

 

Mathematics

ATLLT Mathematics; KS3

 

Julie

Cornfield

 

Business & Vocational

Director of Business & Industry Liaison

Head of Sixth Form

 

Devan

Creswell

R

Humanities

 

 

Lisa

Dallow

P

MFL

 

 

Gillian

Darby

P

Psychology

LLT Psychology

 

Russell

Davis

 

Mathematics

Assistant Headteacher Behaviour, Attendance & Progress

Head of Upper School

 

Wayne

Dean-Richards

 

English

 

 

Jasdeep

Dhaliwal

 

SOLACE

 

 

Angella

Douglas-Henry

 

Mathematics

LLT Mathematics; Numeracy Coordinator

 

Sylvia

Douglas-Wallace

 

Mathematics

 

 

William

Dowling

 

SOLACE

DLT SOLACE

 

Thomas

Elmes

 

PE

DLT Sport & Outdoor Adventurous Activities

 

Richard

Fellows

 

Performing Arts

Churchill House Leader

 

Rebecca

Florida-Hopson

P

Mathematics

 

 

Jenni

Foster

 

English

Mandela House Leader

 

Jason

Franklin

 

Performing Arts

 

 

Stephanie

Garbett

 

Business & Vocational

Sutton House Leader

 

Jessica

Gibson

 

PE

SENCO & SEN Lead

 

Siobhan

Clegg

 

English

Assistant Headteacher English & Literacy

 

Carol

Grainger

 

Religious Studies

DLT Religious Studies

Whole Academy PSHE & SMSC

 

Peter

Green

 

Religious Studies

 

 

Rachel

Green

 

PE

ATLLT PE

 

Starly

Greenoff-Cairns

 

Performing Arts

DLT Performing Arts

 

Jasvinder

Grewal

 

ICT

 

 

Sophie

Haden

M

Science

 

 

Nicholas

Hamilton

 

PE

Head of Middle School

 

Dale

Hanson

R

PE

 

 

Linda

Harper

 

Technology

TLLT Technology

 

Marie

Harris

 

SOLACE

Charities Co-ordinator

 

Sophia

Haughton

 

Food Technology/ STEM

Vice Associate Headteacher Stakeholder Engagement & Participation

 

Rhys

Higgins

 

English

Luther-King House Leader

 

Gary

Hill

 

 

Executive Headteacher

 

Kim

Holds

 

Mathematics

 

 

Christopher

Hooper

 

Humanities

DLT Humanities

 

Jassy

Hothi

 

Sociology

DLT Sociology

 

Asfa

Hussain

 

Science

 

 

Mia

Jones

 

History

 

 

Rosemary

Jones

 

Business & Vocational/ SOLACE

Inclusion & Engagement Lead

 

Lakhbir

Kaur

 

Science

 

 

Manny

Kelay

 

Mathematics

Associate Headteacher Quality Standards & Achievement

 

Kerry

Kernan

 

SEN/ Welfare

Vice Associate Headteacher Inclusion, Welfare and SEN

 

Emma

Lakin

 

Business & Vocational

DLT Business & Vocational

 

Brian

Lewis

 

Mathematics

 

 

Sarina

Loi

S

Sociology

 

 

Skye

Loudon

 

English

DLT English

 

Andrew

MacPhee

NQT

Science

 

 

Joanne

McEwan

 

Science

 

 

Wilfred

Masih

S

Science

 

 

Stephanie

Meek

P

MFL

 

 

Natalie

Moreland

 

Humanities

 

 

John

Oliver

 

Mathematics

DLT Mathematics; KS4

 

Wayne

Parke

 

Technology

 

 

Neeru

Poshakwale

S

Mathematics

 

 

Amy

Price

 

English

Literacy Co-ordinator

 

Paul

Phillips

 

PE

Head of Lower School

 

John

Reynier

 

Humanities

KS4 ATLLT Humanities

 

Liam

Rickards

S

Science

 

 

Pitter-Kaye

Robinson-Rooms

 

Technology

 

 

Matthew

Ryder

 

Computer Science

TLLT Computer Science

 

Victoria

Sanders

P

English

LLT English

 

Georgina

Smallman

NQT

Business & Vocational

 

 

Julie

Smith

 

PE

 

 

Quinn

Smith

 

English

ATLLT English

 

Kayleigh

Steed

M

Business & Vocational

ATLLT Business & Vocational

 

Claire

Thomas

(Nee Haynes)

 

Art

TLLT Art

 

Glen

Tyrer

 

Science

LLT Science

 

Katie

Warmer

 

Science

Curie House Leader

 

Jerome

Watson

 

Science

 

 

Laura

Whitehouse

 

Humanities

 

 

Rebecca

Williams

 

Humanities

KS3 ATLLT Humanities  & PSHE

 

Selene

Williams

 

English

 

 

Dionne

Woodhouse

NQT

English

 

 

Jessica

Wyer

NQT

English

 

 

Lokin

Yipp

NQT

Mathematics

 

 

Alexander

Young

 

Science

DLT Science

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ASSOCIATE STAFF

 

 

 

 

 

Name

 

 

Job Title

Responsibilities

 

Administration

Kate

Bennett

 

Senior Attendance Officer

 

Karen

Bennett

P

Content Creator

 

Paul

Bytheway

P

Content Creator

 

Stacey

Clarke

 

Qualifications & Data Lead

 

Nicola

Davis

 

Sixth Form Guidance and Experience

 

Joanne

Edwards

 

Reception & Student Welfare Administrator

 

Kerrie

Garner

 

Attendance & First Aid Administrator

 

Tracey

Hall

 

Academy Administrator

 

Vicky

O’Connor

P

Work Related Learning Coordinator

 

Joanne

Pendleton

 

KS4 Administrator

 

Philip

Proud

 

Data & Qualifications Manager

 

Danielle

Ratcliffe-Barrett

 

Headteacher’s PA & Clerk to the Governing Body

Human Resources

Helen

Stevens

P

Work Related Learning Coordinator

First Aider

Helen

Thomas

P

Receptionist

 

Jayne

Wakelam-Webb

 

KS3 Administrator

 

 

Finance

Sam

Hunt

 

Finance Officer

 

 

Student Behaviour & Welfare

Donovan

Anderson

 

Assistant Year Manager

 

Martyn

Bailey

 

Senior Student Welfare Manager - Year 11

 

Donovan

Gordon

 

Assistant Year Manager

 

Sandip

Kumari

 

Assistant Year Manager

 

Ross

Maddock

 

Assistant Year Manager

 

Stephanie

Moyle

 

Student Welfare Manager - Year 9

 

Colin

Plant

 

Assistant Year Manager

 

Satnam

Poonia

 

Student Welfare Manager - Year 8

 

Andrew

Seward

 

Student Welfare Manager - Year 10

 

Jamie

Turpin

 

Senior Student Welfare Manager - Year 7

 

 

Student Support

Kathleen

Bament

 

Para professional

Humanities

Katherine

Crabtree

M

Para professional

HUB

 

Susan

Dunnaker

 

Para professional

HUB

Katie

Haffner

P

Intervention & Personalised Approach Team Leader

HUB

Tina

Hartill

M

Para professional

Mathematics

Sukhbinder

Hayer

 

Para Professional

 

Katie

Hitchinson

 

Deputy SENCO

HUB

Nicola

Kendrick

 

Para Professional

SOLACE

Melanie

Lawrence

 

Para Professional

SOLACE

Michelle

Long

 

Para Professional

Science

Kimberley

Maynard

 

Welfare Lead

 

Hannah

McIntosh

 

Para Professional

Mathematics

Amie

Nemedi

 

Para Professional

HUB

Stephanie

Page

 

Para Professional

HUB

Leigh

Turner

 

Family Liaison Coordinator

 

 

Student Supervision & Academic Mentors

Jasbir

Shergill

 

Student Supervision & Mentor

 

Alexandra

Simpson-Savory

M

Student Supervision & Mentor

 

 

Academic Support

Julie

Baker

 

Academic Coach

English

Carol

Downton

 

Academic Coach

Science

 

Learning Resource Centre

Nina

Williams

 

Librarian

 

 

Academy Sports

Gareth

Comerford

 

Sports Fixtures Leader

 

Keith

Mason-Moore

 

Outdoor & Adventurous Activities Leader

DofE

 

Technicians

Gail

Blackwell

P

Food Technology Technician

 

Dawn

Dudley

P

Science Technician

 

Peter

Evans-Nisbet

P

Design Technology Technician

Health & Safety

Timothy

Ratcliffe

 

Senior Science Technician

 

 

Casual Exam Invigilators

Heather

Atkinson

 

 

 

Brian

Clarke

 

 

 

Patricia

Dawes

 

 

 

Raj

Duggal

 

 

 

Roger

Dunnaker

 

Senior Exam Invigilator

 

Ronald

Evans

 

 

 

Ann

Fones

 

 

 

Julie

Friar

 

 

 

Lisa

Gallis

 

 

 

Stuart

Garlick

 

 

 

Francis

Goodwin

 

 

 

Gilda

Gwillim

 

 

 

Joyce

Haye

 

 

 

William

Hunt

 

 

 

Kim

Jeavons

 

 

 

Christine

Kerr

 

 

 

Michael

Macaulay

 

 

 

Robert

Mayou

 

Senior Exam Invigilator

 

Terry

Parker

 

 

 

Vanessa

Potter

 

 

 

Annette

Richards

 

 

 

Alison

Richards

 

 

 

Angela

Robertson

 

 

 

Graham

Sanders

 

 

 

Janet

Slater

 

 

 

Maxine

Spring

 

 

 

Katherine

Watts

 

 

 

Louise

Wilmot

 

 

 

M

Maternity Leave

MC

Maternity Cover

P

Part Time

R

Researcher/ Trainee

S

Long Term Supply